čtvrtek 12. července 2018

Jak získat práci v zahraničí

Mám práci! Volejte sláva a tři dny se radujte! Po půl roce marného hledání se to konečně podařilo.


Nesnáším hledání práce. Fakt. Ten proces je úmorný, zdlouhavý, deprimující a často i ponižující. Protože jsem ho absolvovala ve svém životě až příliš často, rozhodla jsem se s vámi podělit o pár věcí, které jsem se naučila. 
Na internetu existují tisíce stránek, které radí, jak na hledání práce, jak správně sestavit životopis, motivační dopis a podobně. (Vím to, protože jsem je všechny procházela). Rozhodně neříkám, že mám nějaké univerzální rady, jsou to pouze moje zkušenosti, které by vám možná mohly přinést trochu inspirace.
 

1. Zkuste pracovat jako dobrovolník.
Tohle je vážně geniální věc a jsem hrozně ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet. Když přijedete do cizí země, často jste lehce zmatení, nevíte, kde začít, máte strach a pochybnosti, jestli dokážete opravdu dobře rozumět a konverzovat s místními. Jako dobrovolník si to můžete vyzkoušet bez zbytečného stresu a tlaku. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem narazila na partu báječných lidí, kteří ke mně byli neskonale trpěliví, shovívaví k mých chybám a ještě navíc s nimi byla sranda. Rozmluvila jsem se, trochu jsem si naposlouchala ten jejich šílený akcent (pořád si netroufám tvrdit, že jim dokonale rozumím), získala jsem zase nějaké nové zkušenosti a hlavně jsme jen neseděla doma a nelitovala se.

 Hlavně ty zkušenosti!

2. Vystavte svůj životopis
Spousta serverů na hledání práce nabízí možnost vystavit svůj životopis, aby ho mohli vidět pracovní agentury a zaměstnavatelé. Nejdřív mi to prišlo celkem zbytečné, ale udělala jsem to a opravdu se to vyplatilo. Pracovní agentura mě s nabídkou práce kontaktovala sama právě na základě životopisu, který našla online. V Británii je asi nejznámější stránka CV Library.


3. Nepište na pracovní nabídky, o které doopravdy nestojíte
Sice se to tváří úplně logicky, ale já jsem často měla sklony psát úplně na všechny nabídky jen z pocitu povinnosti, aby si o mě někdo nemyslel, že jsem třeba líná nebo se doopravdy nesnažím. Je to ale ztráta času, protože na ty pozice se stejně s největší pravděpodobností nehodíte a i kdybyste tu práci pak dostali, budete ji nenávidět. Takže ne, nemusím mít výčitky svědomí, že jsem nezareagovala na pozici uklízečky v hotelu o sobotách a nedělích.

4. Nepodceňujte se
Tohle je těžké. Já mám sklony se podceňovat skoro ve všem a přijde mi, že v české společnosti se to tak trochu dělá všeobecně. Naopak v Británii mají lidé sklony být pozitivnější a víc si věřit. I když máte pocit, že vaše vzdělání a pracovní minulost stojí za houby (tak jsem si taky připadala), snažte se vyzdvihnout své dobré vlastnosti a zkušenosti (určitě se aspoň nějaké najdou). V životopise se snažte vypíchnout své úspěchy a dovednosti, které jste získali v předchozím zaměstnání.


5. Nevzdávejte se
Rozešlete svůj životopis na milion pracovních nabídek a nikdo vám neodpoví? To je bohužel úplně normální. Máte naprosto právo být zdeptaní a v depresi. Ale zkuste si udržet alespoň malou naději, protože když vytrváte, tak se to určitě podaří! Fakt!


No a když už fakt nemůžete dál...

6. "Vygůglete" si "meme" na téma hledání práce
Když už nic jiného, aspoň si uvědomíte, že v tom nejste sami. A možná vám to zachrání zbytky zdravého rozumu.


Jaké máte zkušenosti s hledáním práce? Přidali byste nějakou vlastní osvědčenou radu?10 komentářů:

 1. Hledání je vždycky úmorné, zvlášť v cizině, to tě obdivuju! Já jsem zatím teda hledala vždy jen brigádu, u nás na maloměstě to bylo stylem: ´Jedna paní povídala´ a ´Můj známý má známou, která zná známého´, takže jsem nikdy neměla problém. V Praze je to o ničem jiném. Jdenu brigádu mám přes kamarádku, teď současnou přes opravdický inzerát. Tak jsem na sebe hrdá :D
  Jinak prostě mít známosti a známé se vyplatí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To slyším pořád, ale já nikdy neměla práci přes známé...

   Vymazat
  2. Jak říkával jeden můj známý: "Práce poslední (zoufalý) pokus, jak přijít k penězům.

   Vymazat
 2. To je super článek! Většina tipů je aplikovatelných i na ČR, třeba vystavení CV na LinkedInu mi přineslo hned několik nabídek. Osobně si myslím, že je hodně důležitý i nápaditě zpracovaný životopis, který personalistu v šedi šablonových CVček zaujme. V Česku mám výhodu, že se pohybuji v oboru, kde je po lidech sháňka, takže mám za poslední rok a půl u pohovorů 100% úspěšnost. V zahraničí je to však mnohem těžší a velmi obdivuji každého, kdo to zkouší. Moc gratuluji k získání práce a držím palce, aby bavila! :)

  OdpovědětVymazat
 3. hezký tipy :) já četla snad na všech takových blozích, že holky začínaly jako servírky :) to si myslím,že je taky super

  V3ronika life

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je dost blbý v tom, že člověk musí pracovat po večerech, o víkendech i svátcích. Třeba ještě v kavárně to může být fajn, ale do hospody nebo baru bych nechtěla.

   Vymazat
 4. Mně je vždycky strašně líto, že se nemůžu moc hlásit na pozice nějakého jednoduššího překládání nebo redaktorství, protože nemám vlastně ještě ani střední školu. :D Ale co se dá dělat, holt jednou snad na to dojde.

  Nicméně moc ti gratuluji. ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Užívej si tu svobodu, kdy ještě můžeš studovat! :D Práce pak budeš mít určitě dost a dost...

   Vymazat